Matematyka – System Numicon

System Numicon

Euklides powiedział, że do poznania matematyki nie prowadzi królewska droga. Prawdopodobnie miał na myśli to, iż z założenia nie jest to dziedzina prosta, o czym wielu z nas przekonało się często już w szkole podstawowej. Nic zatem dziwnego, że naukowcy z Oxford University postanowili stworzyć Metodę Numicon – system wspierający rozwój myślenia matematycznego. System, który ułatwia dziecku przyswajanie zasad matematycznych już na początku edukacji i którego skuteczność potwierdziły doświadczenia z USA, Wielkiej Brytanii czy krajów skandynawskich. 


System Numicon – na czym polega?

Numicon, dzięki wykorzystywanym narzędziom, jest metodą wielozmysłową. Używane w niej klocki działają oczywiście na wzrok, ale również na zmysł dotyku. System pozwala na stymulowanie wielu funkcji poznawczych i umysłowych, m.in. układanie sekwencji, kategoryzowanie, szeregowanie i stymulowanie pamięci. Czynności wykonywane na klockach i algorytmy działań arytmetycznych są dla dziecka wyjątkowo przejrzyste. Co bardzo istotne, Numicon daje mu też możliwość wizualizacji zależności między liczbami. 

 

Narzędzia wykorzystywane w Systemie Numicon

Poza wspomnianymi już klockami, które są kolorowe i posiadają niewielkie otwory odzwierciedlające liczby naturalne od 1 do 10, w Numicon wykorzystuje się również wielokolorowe tulejki, białą tablicę ze specjalnymi wypustkami, podłużne prostopadłościany (używane do nauki mierzenia) oraz oś liczbową z kształtami, cyframi i ich zapisem słownym. Na tym jednak możliwości się nie kończą – w miarę postępów dodawane są również inne pomoce, takie jak kostki z kształtami, specjalne nakładki z ilustracjami, a także sznurki i waga szalkowa. 

 

Dlaczego System Numicon?

Ten brytyjski system budowania umiejętności matematycznych u dziecka oparty został na naturalnym rozwoju myślenia matematycznego. Dobrze sprawdza się w pracy z dziećmi, które mieszczą się w normie intelektualnej, ale również z tymi, które mają specjalne potrzeby edukacyjne oraz tymi z ponadprzeciętnymi zdolnościami. Do innych zalet Metody Numicon zaliczyć możemy przede wszystkim:

  • multisensoryczne podejście do nauczania arytmetyki,
  • klocki Numicon, które zapewniają przejrzystą reprezentację abstrakcyjnych dla dziecka liczb,
  • ułatwienie dziecku dostrzegania zależności między liczbami,
  • etapowość systemu (dzięki odpowiedniemu podzieleniu nauki dziecko nie zniechęca się i łatwiej przyswaja wiedzę – od identyfikacji kształtów Numicon, przez umiejętność ich nazywania i porządkowania, aż po wprowadzanie liczebników i naukę dodawania oraz odejmowania), 
  • atrakcyjność (wielokolorowe klocki i inne narzędzia wykorzystywane w procesie nauki zachęcają do nauki przez zabawę i dodatnio wpływają na motywację dziecka),
  • spójność Metody Numicon z Metodą Krakowską (jedna i druga to systemy wielozmysłowe, działające na wiele dróg percepcyjnych i doskonale się uzupełniające).

 

Zastanawiasz się, czy System Numicon będzie dobrym rozwiązaniem dla Twojego dziecka? Jeśli tak, już dziś skontaktuj się z naszym Centrum w celu umówienia spotkania – konsultacji. Nasi specjaliści z przyjemnością odpowiedzą na Twoje pytania i rozwieją ewentualne wątpliwości.